Czym się różni babka lancetowata od zwyczajnej?

Pośród wielu popularnych chwastów bardzo łatwo można rozpoznać babkę lancetowatą i babkę zwyczajną. Ich charakterystyczne liście złożone w przyziemną rozetę i króciutkie kłącze trudno pomylić z innymi roślinami. Mają również oryginalne kłosowate białe kwiaty pojawiające się już w maju i można je obserwować aż do września. Obie babki rosną wszędzie, na łąkach, polach, nieużytkach, w parkach, na miejskich skwerach, na miedzach i pastwiskach.

Odróżnia je od siebie przede wszystkim kształt. O babce lancetowatej mówimy wąskolistna, a o zwyczajnej, szerokolistna. Obydwie traktowane są jako uniwersalne zioła wspomagające organizm człowieka w wielu dolegliwościach. Można z nich robić napary, używać do ziołowych mieszanek, zewnętrznie stosować w formie okładów. W letnim sezonie, kiedy w ogrodach dokuczliwe stają się komary i zakłócają nam wypoczynek, można świeżymi rozgniecionymi listkami babki potrzeć ukąszone miejsca.

Zawarte w roślinie substancje łagodzą swędzenie skóry i zmniejszają opuchliznę. Bardzo cenne są w niej garbniki, witaminy A, C, K, śluz, pektyny, kwasy organiczne i flawonoidy. Od wielu wieków już na całym świecie wykorzystywano właściwości babki w leczeniu różnych chorób, stąd należy ona do najpopularniejszych chwastów na Ziemi.

Jedna i druga są równie cennymi surowcami zielarskimi. W tej branży wykorzystuje się ich liście oraz nasiona i odpowiednio spreparowane stosuje w szeroko pojętym spektrum chorób dotykających człowieka. Preparaty z babki lancetowatej i zwyczajnej można stosować na dolegliwości wewnętrzne i zewnętrzne.