Jak walczyć z makiem polnym w ogrodzie?

Ten jeden z najpospolitszych chwastów charakteryzuje się wyjątkową urodą. Występuje powszechnie na terenie całego naszego kraju na wszystkich polach uprawnych i nieużytkach. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią o niezwykłej sile, bo jego nasiona zachowują zdolność kiełkowania nawet do czterdziestu lat. Każdego roku latem dostrzegamy całe jego łany wśród zbóż, długie pasy porastające przydrożne rowy i kępy zdobiące łąki. W zależności od warunków zewnętrznych raz jest go mniej, raz więcej.

Intensywność występowania jest ściśle uwarunkowana okolicznościami atmosferycznymi. Warto wiedzieć, że mak jest uznawany za tzw. roślinę wskaźnikową, co oznacza, że jego występowanie świadczy o charakterze gleby. Tam, gdzie rośnie mak jest ona na pewno gliniasta z dużą dawką wapnia i niewielką ilością potasu. Świadczy również o tym, że ziemia w tym miejscu ma odczyn lekko zasadowy albo obojętny.

Uprawiając ogród można wykorzystać tę wiedzę w momencie wybierania roślin ozdobnych do swojego zakątka. Sprzyjające okoliczności powodują często nadmierny rozrost maku polnego co staje się uciążliwe. Ta roślina jest w stanie rywalizować z posadzonymi celowo okazami ozdobnymi i zakłócać ich rozwój. Wyrastając w nieoczekiwanych miejscach psuje kompozycje, ale jednocześnie pojawiając się na rabatach kwiatowych często dodaje im urody. Tak więc nie zawsze należy walczyć z makami.

Warto raczej kontrolować na bieżąco ich populację i wszelkie nadwyżki likwidować doraźnie stosując najprostszą metodę poprzez wyrywanie młodych siewek.