Jasnota purpurowa-jak niszczy rzepak?

Niekiedy bardzo ładnie wyglądające dzikie rośliny o ciekawych kwiatostanach okazują się być bardzo uciążliwymi chwastami. Miłośnicy przyrody będą się nimi zachwycali, bo przyciągają najróżniejsze owady, natomiast ci, którzy uprawiają pole w celach użytkowych siejąc np. zboża będą raczej pozbywali się ich już w najwcześniejszych stadiach rozwoju. Chwasty są bowiem tak ekspansywne, że potrafią zniszczyć duże obszary uprawowe, powodując zmniejszenie plonów.

Często prawie niemożliwym staje się czysty zbiór, gdyż nasiona chwastów dostają się do ziarna przeznaczonego na kolejne wysiewy. I tak systematycznie i powtarzalnie niechciane zielsko pojawia się w uprawach użytkowych. System ochrony roślin przewiduje stosowanie wyselekcjonowanych substancji czynnych, które niszczą poszczególne chwasty. W naszych warunkach klimatycznych bardzo popularna jest uprawa rzepaku, która zajmuje znaczne powierzchnie pól uprawnych.

Przeszkodą w prawidłowej uprawie jest jasnota purpurowa stanowiąca dosyć duże zagrożenie dla spodziewanych plonów. Niezbędne jest więc stosowanie środków chemicznych w celu ograniczenia zachwaszczenia tą niepożądaną rośliną. Należy dobrać właściwy preparat jej dedykowany, zastosować go we wskazanej proporcji, w odpowiednich warunkach pogodowych i wykonać opryski specjalnie przystosowanym sprzętem. Na dużych areałach rolnicy wykorzystują specjalnie do tego skonstruowane ogromne opryskiwacze, które swoim zasięgiem obejmują jednorazowo dużą powierzchnię gleby i niszczą siewki jasnoty purpurowej.