Odchwaszczanie zbóż

Jak ważne jest oczyszczenie pól z corocznych chwastów wie doskonale każdy rolnik. Nie osiągnie spodziewanych plonów bez wykonania odpowiednich oprysków. Na polach zawsze królują najróżniejsze niepożądane chwasty i trzeba do nich podejść metodycznie. Są wśród nich jednoroczne i wieloletnie, jednoliścienne i dwuliścienne. Wszystkie one sprawiają uprawiającym pola dużo kłopotu. Wszelkie opryski substancjami przeznaczonymi do odchwaszczania powinno się wykonywać już jesienią, kiedy pola wolne od zasiewów są przygotowywane pod kątem zbóż ozimych. W tym okresie unicestwienie chwastów, które świetnie potrafią przezimować jest kluczowym zadaniem. Zastosowane mieszanki są w stanie zniszczyć je całkowicie, a tym samym uwolnić zboża od konkurencji.

Jesienny oprysk skutecznie działa na marunę, przytulię, fiołki, chabry, miotłę zbożową i dużo innych. Wykonany w dobrych warunkach jest gwarancją tego, że wiosną posiane ziarna będą miały swobodę wschodów, nie będą musiały współzawodniczyć z niepotrzebnym zielskiem.

Opryskiwanie w okresie wiosennym często też okazuje się niezbędne, bo roślinom uprawowym mogą zagrażać jednoroczne chwasty, których nasiona zalegają gdzieś w gruncie i czekają na sprzyjające dla siebie warunki. Brak oprysków jesiennych oznacza, że konieczne jest użycie wiosną silniejszych środków ochrony roślin. Zdecydowanie lepsze efekty przynosi wiosenny oprysk uzupełniający działania podjęte jesienią. Dzięki metodycznym, zaplanowanym zabiegom pole będzie wolne od chwastów.