Opryskiwanie bylicy pospolitej

Sama nazwa rośliny mówi już o tym, że jej występowanie jest bardzo powszechne i obejmuje duże obszary. Jest wyjątkowo uciążliwym chwastem dla wszystkich, którzy uprawiają ziemię. Walczą z nim działkowcy, ogrodnicy i rolnicy bez względu na to, gdzie znajduje się ich ziemia. Na niewielkich areałach ujarzmienie bylicy wydaje się nieco łatwiejsze, ale na wielohektarowych polach uprawnych zlikwidowanie jej to proces długotrwały, często rozłożony na kilka lat. Ta wieloletnia bylina skutecznie rywalizuje z pożytecznymi uprawami, konkuruje z nimi o wodę i dostęp do światła.

Bardzo łatwo się rozmnaża poprzez kłącza, ponadto jest wiatropylna. Wystarczy, że rośnie na obrzeżach ogrodów czy pól, nieskoszona przed kwitnieniem na pewno się na nich pojawi i to w dużej ilości, kiedy tylko zawieje wiatr. Jest bardzo silna i zagłusza wzrost roślin odbierając im podstawowe składniki pokarmowe potrzebne do rozwoju. Sama nie będąc kontrolowaną może osiągać wielkość dorosłego człowieka. Do walki z bylicą pospolitą stosowane są opryski zwłaszcza na dużych polach uprawnych.

Rolnicy używają herbicydów zawierających czynne substancje, które skutecznie niszczą ten chwast. Korzystają z tego rodzaju środków, by zapewnić sobie bezproblemowy, dobry rozwój popularnych zbóż np. pszenicy, pszenżyta czy żyta. Konieczność opryskiwania upraw rolniczych jest oczywista, biorąc pod uwagę cel produkcji i jej efekt końcowy, a więc zebranie bogatych i dorodnych plonów z zagospodarowanych pól.