Opryskiwanie pszenicy ozimej

Podstawowa zasada mówi o tym, że zboża ozime należy odchwaszczać już jesienią. Pszenica jest najpopularniejszym zbożem uprawianym w naszym kraju, dlatego warto zadbać o to, by rosła w jak najlepszych warunkach. Zniszczenie bardzo uciążliwych chwastów dwuliściennych zapobiegnie ich rozkrzewianiu się i rozrostowi. Ich siła bowiem polega na tym, że mają zdolność wyrastania wcześniej niż posiane zboża już w okresie jesiennym.

Wtedy to stają się trudną dla nich konkurencją w walce o pokarm, światło i wodę, kiedy następują pierwsze wiosenne wschody. Bardzo istotnym aspektem jest świadomość rolników i rzetelna wiedza o tym, z jakich środków skorzystać przystępując do oprysków. Nie wszystkie bowiem dają zadowalające efekty w walce z chwastami. W obrocie rynkowym proponowane są różne substancje, które likwidują chwasty już we wczesnej fazie ich wzrostu, trzeba tylko dokładnie wybrać najskuteczniejszą i nie szkodzącą posianej pszenicy.

Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie mieszanek różnych środków, co daje gwarancję zlikwidowania dużej ilości chwastów różnego gatunku. Takie uniwersalne mieszaniny można stosować do oprysków jesiennych i również na wiosnę. Umiejętnie wykonanie oprysków zgodnie ze wszystkimi wskazówkami producentów na pewno zaowocują skutecznością działania środków ochrony roślin i zadowalającymi plonami. Przygotowując się do prac agrotechnicznych już jesienią każdy rolnik zmniejszy swoje nakłady finansowe, które ponosi zawsze w związku z ochroną swoich upraw.