Ziemia dla iglaków

Dla każdej rośliny niezwykle ważne jest podłoże, w jakim rośnie i buduje swój system korzeniowy. Istotne są składniki w nim zawarte. Powinny spełniać wymagania konkretnej rośliny. Innego podłoża potrzebują drzewa i krzewy liściaste, a innego iglaste.

W każdej z tych grup można jeszcze wydzielić wiele mniejszych, które mają zbliżone upodobania klimatyczne i glebowe. Rośliny iglaste cieszą się wielkim wzięciem wśród posiadaczy ogrodów. Doceniane są za to, że przez cały rok są zieloną ozdobą, posadzone w szpaler mogą stanowić swego rodzaju parawan, praktycznie są samoobsługowe.

Na pewno jest przy nich mniej pracy niż przy roślinach liściastych. Przed posadzeniem na stałe miejsce należy iglakom przygotować odpowiedniej wielkości dołek i zaprawić go specjalną mieszanką ziemi. Większości z nas wydaje się, że zawsze dla iglastych będzie to ziemia zakwaszona, tak jednak nie jest. W tej grupie znajdują się też takie, które preferują inny rodzaj gleby i warto o tym wiedzieć. To ważne, bo drzewa w ogrodzie powinny być silne i zdrowe, dzięki substancjom pokarmowym zawartym w dobrym podłożu i jego odpowiedniemu pH. Do tych, które lubią odkwaszoną ziemię należą m.in. cisy, świerki serbskie, niektóre sosny np. czarna oraz niektóre jałowce. Dobra mieszanka dla nich powinna się składać z odkwaszonego torfu i próchnicy, ziemi ogrodowej i kompostu, skomponowanych w odpowiednich proporcjach.

Pozostałe rośliny iglaste świetnie rosną w podłożu składającym się z kwaśnej i odkwaszonej próchnicy oraz kwaśnego torfu.